Aká zelenina je najlepšia na chudnutie?

Aká je najlepšia zelenina na chudnutie

Odborníci nám vždy odporúčali jesť veľké množstvo zeleniny. Obsahuje značné množstvo vitamínov, minerálov a hodí sa nám aj pri chudnutí. Niektorá zelenina je však svojím zložením najlepšia možnosť na efektívne chudnutie.

Prečo by si mala jesť zeleninu?

V porovnaní s mnohými inými potravinami má zelenina nízky obsah kalórií a vysoký obsah vody a vlákniny. Jedna šálka zeleniny má zvyčajne len 20 až 50 kalórií.

Vláknina je typ sacharidu, ktorý je kľúčový pri chudnutí, pretože sa pomaly pohybuje tráviacim traktom a udžuje nás dlhšie sýte.

Z vlákniny neabsorbujeme kalórie, takže poskytuje len uspokojivý objem.

To pomáha potláčať chuť do jedla počas celého dňa, vďaka čomu je ľahšie zjesť menej kalórií. Vláknina tiež spomaľuje nárast hladiny cukru a inzulínu v krvi, čo môže spomaliť ukladanie tukov.

Ak zjete viac kalórií, ako vaše telo potrebuje, kalórie navyše sa ukladajú ako tuk. Nadbytok vlákniny sa však ako tuk neukladá.

Malé množstvo vlákniny je častou chybou žien pri chudnutí. O ďalších sa môžeš dočítať v ďalšom našom článku.

Vláknina prechádza väčšinou neporušená do hrubého čreva, kde sa ňou živia črevné baktérie a produkujú prospešné zlúčeniny, ako sú mastné kyseliny s krátkym reťazcom (SCFA).

1. Karfiol

Karfiol je nielen kulinárskym zážitkom, ale aj výživovým zdrojom. Táto zelenina s kompaktnou hlávkou nerozvinutých bielych kvetných pukov ponúka množstvo zdraviu prospešných látok.

Karfiol je plný dôležitých vitamínov a minerálov a je obzvlášť bohatý na vitamín C, ktorý je známy svojimi imunitnými vlastnosťami.

Okrem toho poskytuje významnú dávku vitamínu K, kyseliny listovej, vlákniny a cholínu. Tieto živiny zohrávajú kľúčovú úlohu v rôznych telesných funkciách vrátane zrážania krvi, delenia buniek a kognitívneho zdravia.

Všestrannosť karfiolu v kuchyni z neho robí vynikajúci doplnok vyváženej stravy. Či už je karfiol pečený, roztlačený alebo zaradený do rôznych receptov, je to nízkokalorická a nutrične bohatá alternatíva, ktorá sa stará o chuť aj pohodu.

Prijatie karfiolu ako základnej zložky stravy môže prispieť ku rýchlemu chudnutiu.

Výživové údaje

1 šálka nakrájaného surového karfiolu obsahuje:

Kalórie27 kcal
Sacharidy5g
Vláknina2g
Cukor2g
Bielkoviny2g
Tuky0g

2. Kapusta

Kapusta vyniká medzi zeleninou jedinečným súborom zdravotných výhod.

Táto zelenina je špeciálne bohatá na vitamín K, ten zohráva kľúčovú úlohu pri podpore zrážania krvi a udržiavaní zdravia kostí.

Protizápalové vlastnosti kapusty, ktoré sa pripisujú zlúčeninám ako sulforafán, môžu prispieť k zníženiu zápalov a potenciálnej ochrane pred chronickými ochoreniami.

Kapusta tak ako karfiol je typická výrazným obsahom vlákniny podporuje zdravie tráviaceho traktu a môže pomáhať pri regulácii hmotnosti tým, že podporuje pocit sýtosti.

Rôzne odrody kapusty, ako napríklad zelená, červená a hlávková, ponúkajú širokú škálu kulinárskych možností, od šalátov až po kvasenú kapustu.

Okrem toho kapusta obsahuje protirakovinové zlúčeniny, ako sú glukozinoláty, ktoré po premene môžu prispieť k jej potenciálnej úlohe pri prevencii.

Zaradenie kapusty do vášho jedálnička predstavuje chuťovo a nutrične bohatý doplnok na podporu celkovej pohody.

Výživové údaje

1 šálka čerstvej surovej kapusty obsahuje:

Kalórie22 kcal
Sacharidy5 g
Vláknina2 g
Cukor3 g
Bielkoviny1 g
Tuky0 g

3. Cuketa

Cuketa, univerzálna letná zelenina, prináša na tanier silný nutričný profil.

Cuketa je bohatá na základné živiny. Je významným zdrojom vitamínov skupiny B, najmä vitamínu B6 a kyseliny listovej, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri energetickom metabolizme a delení buniek.

Vďaka vysokému obsahu vody cuketa podporuje hydratáciu a pomáha udržiavať rovnováhu tekutín v tele.

Cuketa má nízky obsah kalórií a sacharidov, preto je výbornou voľbou pre tých, ktorí dbajú na reguláciu hmotnosti.

Vďaka jemnej chuti a krehkej štruktúre sa dá použiť na rôzne kulinárske účely, od špirálových rezancov až po grilované plátky.

Cuketa sa môže pochváliť aj antioxidantmi vrátane karotenoidov, ako sú luteín a zeaxantín, ktoré môžu prispieť k zdraviu očí.

Zaradenie cukety do vášho jedálnička nielenže dodá jedlám osviežujúci prvok, ale poskytuje aj možnosť získať výživné látky s jedinečnými a zdraviu prospešnými vlastnosťami.

Výživové údaje

1 šálka cukety obsahuje:

Kalórie19 kcal
Sacharidy3.5 g
Vláknina1 g
Cukor3 g
Bielkoviny1.5 g
Tuky0.5g

4. Hrášok

Zelený hrášok je naozaj všestranná strukovina.

Hrášok je plný živín a je mimoriadne bohatý na vlákninu, ktorá podporuje zdravie tráviaceho traktu a prispieva k pocitu sýtosti.

Vďaka strednému obsahu bielkovín je zelený hrášok cenným rastlinným zdrojom bielkovín, ktorý je obzvlášť prospešný pre vegetariánsku alebo vegánsku stravu.

Okrem toho hrášok obsahuje antioxidanty, ako sú flavonoidy a karotenoidy, ktoré prispievajú k jeho potenciálnym protizápalovým vlastnostiam.

Vďaka svojej sladkej a živej chuti je zelený hrášok všestranným doplnkom rôznych jedál, od šalátov až po rizoto.

Zaradením zeleného hrášku do svojho jedálnička nielenže zlepšíte chuť svojich jedál, ale zároveň si vychutnáte potravinu bohatú na živiny, ktorá podporuje dobré trávenie a poskytuje zdravú rastlinnú bielkovinu.

Výživové údaje

1 šálka hrášku obsahuje:

Kalórie117 kcal
Sacharidy21 g
Vláknina8 g
Cukor8 g
Bielkoviny8 g
Tuky0.5g

5. Mrkva

Mrkva je viac než len chrumkavá oranžová tyčka. So svojím žiarivo oranžovým odtieňom je nutričnou silou, ktorá prináša na stôl množstvo zdraviu prospešných látok.

Je bohatá na betakarotén, ktorý je prekurzorom vitamínu A, a podporuje zdravie zraku, čím prispieva k jeho udržaniu.

Okrem vizuálnych výhod je mrkva nízkokalorická zelenina s vysokým obsahom vlákniny, ktorá podporuje dobré trávenie a pomáha regulovať hmotnosť.

Táto koreňová zelenina obsahuje aj antioxidanty, napríklad vitamín C, ktorý pomáha bojovať proti voľným radikálom v tele.

Okrem toho sa mrkva môže pochváliť celým radom minerálnych látok, ako je draslík, ktorý podporuje zdravie srdca a ciev.

Či už si ju vychutnáte surovú ako desiatu, pečenú ako prílohu alebo rozmixovanú v smoothie, zaradenie mrkvy do jedálnička predstavuje chutný a nutrične bohatý spôsob podpory vášho chudnutia.

Výživové údaje

1 šálka mrkvy obsahuje:

Kalórie52 kcal
Sacharidy12 g
Vláknina3.5 g
Cukor6 g
Bielkoviny1 g
Tuky0 g