Návod na to ako schudnúť v roku 2024

Úvod

Čoskoro nás čaká nový rok, ktorý pre mnohých z nás znamená hrubú čiaru za všetkými neúspechmi a plní odhodlania si pripravujeme naše predsavzatia.

Prestať fajčiť, schudnúť prípadne iné. Lenže ruku na srdce – koľkokrát už ste začínali odznova? Tak to skúste spoločne s nami v novom roku inak.

Jasný cieľ

Ak chceme dosiahnúť náš cieľ, musíme v prvom rade vedieť ako náš cieľ vyzerá. Je potrebné byť špecifický a konkrétny.

Čím všeobecnejšie pomenovanie nášho cieľa je tým viac pripomína len obyčajné prianie. Cieľ „Chcem schudnúť“ je príliš všeobecný výraz, je potrebné definovať si presný cieľ, teda napríklad „Chcem schudnúť 5kg“.

Časové ohraničenie

Ak vieme kam smerujeme je potrebné tiež vedieť kedy chceme do našeho cieľa prísť. Je potrebné si preto vybrať konkrétne časové obdobie alebo dátum dokedy náš cieľ chceme splniť.

Treba byť realistický ale taktiež si vytvoriť aj určitú formu časovej tiesne aby sme mali motiváciu náš cieľ splniť. Príkladom môže byť napríklad cieľ „Chcem schudnúť 5kg za 3 mesiace“.

Organizácia

Máme cieľ, vieme kedy je ho potrebné splniť. Potrebujeme však aj monitorovať či sa nám cieľ darí plniť, prípadne či robíme niečo zle. Je preto dôležité pravidelne kontrolovať či si náš cieľ plníme.

Pri chudnutí je vhodne kontrolovať svoju váhu a zapisovať si ju napríklad na týždennej báze. Dokážeme tak sledovať naše tempo chudnutia, robiť prípadne úpravy a najmä sledovať náš progres.

Tréningový plán

Tréningy sú neodeliteľnou súčasťou každej cesty za chudnutím. Je dôležité sa v úvode nepreceňovať a neunaviť sa hneď na začiatku. Naše prvé tréningy by preto mali byť jednoduchšie a postupne by sa mala náročnosť zvyšovať.

Pre začiatočníkov sa odporúča cvičiť 3x do týždňa. Napríklad v pondelok, stredu a piatok.

Nezabudni, že dni oddychu sú rovnako podstatné ako dni, keď necvičíš. Sú to práve oddychové dni, keď sa telo regeneruje a stáva sa silnejším.

Aké cviky máš robiť?

Medzi najúčinnejšie cviky sa radia takzvané komplexné cviky. Sú to cviky, ktoré zapájajú viac kĺbov a viac svalov. To vyžaduje viac energie a tým pádom aj viac spálenych kalórií.

Medzi najlepšie komplexné cviky, ktoré môžeš robiť aj doma, patria:

 • Drepy
 • Kliky
 • Výpady
 • Zhyby s expaderom
 • „Angličáky“
 • Mostík

Ak je tvojim cieľom spevniť brucho, pozri si aj náš článok o najlepších cvikoch s rýchlym 10 minútovým tréningom na konci.

Jedálníček

Tvoja strava je tá najdôležitejšia súčasť chudnutia. Môžeš mať tie najlepšie tréningy na celom svete a robiť ich každý deň no bez správnej stravy chudnúť nebudeš.

Ako vyzerá správny jedálníček na chudnutie?

Tvoj jedálníček by sa mal skladať zo zdravých neprocesovaných potravín. To sú potraviny, ktoré prešli minimálnou alebo žiadnou úpravou od človeka.

Aby si si zachovala svalovú hmotu a nejakú vybudovala je tiež dôležite dodržiavať pravidelný príjem bielkovín (odporúčania sú 1.6g až 2g na kilo telesnej váhy).

Najdôležitejšie je však mať nižší kalorický príjem než výdaj. To v praxi znamená zo seba dostať viac energie než jej prijať. Najľahšou cestou je spraviť to vynechaním alebo nahradením určitých potravín za ich nízko-kalorické alternatívy.

 • Ovocie namiesto sladkostí
 • Ryžové chlebíčky namiesto pečiva
 • Sladené nápoje za vodu

Čo ak sa stále cítiš stratená a nevieš kde začať?

Chápeme ťa.

 1. Stovky cvikov
 2. Komplikovaný jedálníček
 3. A vlastne nevieš či robíš všetko správne

Práve preto sme pre teba vytvorili mobilnú aplikáciu, kde budeš mať všetko čo potrebuješ ku chudnutiu, bez toho aby si musela vedieť čokoľvek o cvičení či zdravej strave.

Špeciálna šanca

Zároveň ti ponúkame šancu získať jedinečný kód, ktorý ti umožní mať aplikáciu za špeciálnu cenu, ktorá už nikdy nebude dostupná.

Ak chceš dostať jedinečný kód, ktorý ti zaručí mega zľavu na aplikáciu, zadaj svoj e-mail do formuláru nižšie a my ti ho pred vydaním aplikácie pošleme.